
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | General Purpose |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 6.5 V |
| Max Supply Voltage | 6.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Max Supply Current | 125 µA |
| Output Configuration | High Side |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 2.8 A |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Schedule B | 8542390000 |
| Current Limit | 2.5 A |
Stock: 66
Distributors
pcbx
Unit Price$1.67722
Ext.Price$1.67722
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.67722 | $1.67722 |
| 10 | $1.20336 | $12.03360 |
| 25 | $0.97698 | $24.42450 |
| 50 | $0.79319 | $39.65950 |
| 100 | $0.64398 | $64.39800 |
| 300 | $0.57332 | $171.99600 |
| 500 | $0.51041 | $255.20500 |
| 1000 | $0.45037 | $450.37000 |
